Ceny nemovitostí 2023: Okno příležitosti k nákupu levných bytů, domů a chalup

Ceny nemovitostí 2023: Okno příležitosti k nákupu levných bytů, domů a chalup

Rok 2022 byl pro trh s nemovitostmi v České republice rokem zvratu. Po dlouhém období rychlého růstu cen došlo ve druhé polovině roku k jejich zpomalování a místy i poklesu. Co to znamená pro potenciální kupce a prodávající v roce 2023?

Podle analytiků se ceny bytů ve větších městech jako Praha, Brno nebo Ostrava vrátily na úroveň ze začátku roku 2022. To znamená, že se otevřelo okno příležitosti pro ty, kteří chtějí koupit byt za nižší cenu než v minulých letech. Zvláště atraktivní jsou byty s parametry 40-60 m2, osobním vlastnictvím a velmi dobrým stavem.

Na druhou stranu, pro ty, kteří chtějí prodat svůj byt za co nejvyšší cenu, je rok 2023 spíše nejistý. Je možné, že se ceny bytů opět začnou postupně zvyšovat, ale není to jisté. Proto je důležité sledovat trh a nabízet svůj byt za realistickou cenu.

Co se týče rodinných domů a chalup, situace je podobná jako u bytů. Ceny těchto typů nemovitostí také zpomalily svůj růst ve třetím kvartálu roku 2022. Nicméně, stále existují velké regionální rozdíly v cenách a poptávce. Například okresy Domažlice nebo Prachatice vykazovaly nejvyšší meziroční nárůst cen za metr čtvereční. Naopak okresy Karlovy Vary nebo Ústí nad Labem patřily mezi ty s nejnižšími cenami.

Pro kupce rodinných domů a chalup je rok 2023 také dobrou příležitostí k nalezeni svého snového domova za rozumnou cenu. Je ale nutné být flexibilní a ochotný hledat i mimo oblíbené lokality. Pro prodávající rodinných domů a chalup je rok 2023 spíše výzvou k najití vhodného kupce. Je potřeba prezentovat svou nemovitost co nejlépe a být připraven na možné slevy.

Zkrátka, rok 2023 bude zajímavým rokem pro trh s nemovitostmi v České republice. Pro někoho bude rokem přiležitostí, pro někoho rokem obtížných rozhodnutí.

Reklama